LA /lekka atletyka/

Lekkoatletyka – jedna z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnym ruchu.
Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne. Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili konkurencje rzutu dyskiembiegi na krótkim dystansie, nieco później skok w dal z miejsca. Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, wprowadzono ją dla upamiętnienia wyczynu Filipiadesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem pobiegł do Aten zanieść tę nowinę.
W ubiegły roku nasi chłopcy (lekkoatleci) w zawodach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zajęli II miejsce przegrywając nieznacznie z Polonią Warszawa.

Największe sukcesy to:

• sztafeta olimpijska chłopców – I miejsce,
  • 200 m chłopców , Adrian Świnarski – II miejsce
  • 200 m dziewcząt , Emilia Piechal – II miejsce
  • skok wzwyż chłopców, Kamil Chatys– I miejsce,
  • skok wzwyż dziewcząt, Magda Kalińska – I miejsce,

Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

• sztafeta olimpijska chłopców – III miejsce.

Od października 2010 roku nasza szkoła ma do dyspozycji nowo otwarte boisko przyszkolne z bieżnią okólną ( 160 m ), prostą do biegu na 60 m, rzutnią do pchnięcia kulą, skocznią do skoku w dal. W znacznym stopniu ułatwi to przygotowanie młodzieży do zawodów, szczególnie w konkurencjach technicznych.

Od tego roku Gimnazjum nr 48 będzie organizatorem Mistrzostw Dzielnicy w czwórboju LA.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas szóstych na egzaminy wstępne do klas LA.