Dopalacze

DOPALACZE  1 kwietnia 2011r.

W naszej szkole trzymamy rękę na pulsie i monitorujemy problem dopalaczy – już 27 września 2010 roku zaprosiliśmy Teatr Marka Kotańskiego, który zaprezentował przedstawienie „Uwierz w dobro”. Przesłanie było jednoznaczne – dopalacze to iluzja, dopalacze są groźniejsze od narkotyków, bo nie znasz składu chemicznego i dawki środka odurzającego; w sytuacji kryzysowej lekarz nie będzie umiał Ci pomóc. Czy spektakl tylko ostrzegał młodych ludzi? Intencją twórców było pokazanie radzenia sobie z problemami poprzez poprawne relacje z kolegami, rodziną. Okazuje się, że szczera rozmowa, zaufanie i zrozumienie przez drugą osobę Twoich problemów jest lepszym rozwiązaniem niż eksperymentowanie z dopalaczami.
Nauczyciele naszej szkoły do problemu dopalaczy podchodzą profesjonalnie. Pierwszego kwietnia 2011 roku pani Jadwiga Zadruska i pan Adam Kulesza uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w m. st. Warszawie „Zagrożenia związane z używaniem nowych narkotyków – dopalaczy”. Również część nauczycieli realizujących program „Zagrajmy o sukces” uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Mazowieckie Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Dzięki wiedzy i nowym umiejętnościom możemy podjąć działania profilaktyczne i zmierzyć się z problem dopalaczy na godzinach wychowawczych oraz lekcjach wf, biologii czy wosu – tam, gdzie omawiamy zagadnienia związane ze zdrowiem człowieka.