Jasna Szkoła – prosta sprawa

Zdrowie i przyjazne środowisko dla człowieka, to obszary, które są w centrum uwagi uczniów realizujących projekt „Jasna szkoła – prosta sprawa”. Projekt jest adresowany do uczniów  w Polsce. Głównym sponsorem tej akcji jest firma Philips. W naszej szkole uczestnikami projektu byli uczniowie klasy 1e. Od listopada do lutego wykonali oni 5 zadań, Była to ankieta internetowa dotycząca stylu życia, konsumpcji i stosunku do problemów ochrony środowiska. Następnie przyszedł czas na zadania związane ze zdrowym stylem życia – sprawdzaliśmy jak policzyć wskaźnik BMI, ocenialiśmy budowę swojego ciała i zastanawialiśmy się , czy ma ona wpływ na zdrowie. Uczyliśmy się konstruować poprawne jadłospisy. Przekonaliśmy się, że żywność i inne produkty, które są nam potrzebne, mogą być przyjazne środowisku lub nie; producenci mogą dbać o nasze zdrowie lub nie – żeby się o tym przekonać, wystarczy czytać dokładnie etykiety. Wreszcie mogliśmy sprawdzić sprawność naszego organizmu wykonując min. test Zuchory.
Przed uczniami jeszcze jedno zadanie do wykonania – będziemy sprawdzali, czy oszczędzamy wodę w naszych gospodarstwach domowych. Potem już tylko internetowy konkurs wiedzy na tematy zdrowotne i ekologiczne i …czekanie w napięciu na wyniki, które zdecydują o zakwalifikowaniu się do turnieju piłki nożnej. W związku z realizacją projektu, w grudniu w naszej szkole gościła ekipa TVN i nagrywała reportaż, który można obejrzeć tutaj. Więcej informacji o samym projekcie na www.jasnaszkola.pl.