„DZIEŃ CHEMICZNY” W GIMNAZJUM NR 48
IM. JANA PAWŁA II

24 maja 2012r. w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia w formie warsztatów, które były prowadzone przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali mającego siedzibę na Wydziale Chemii UMK
w Toruniu.

Pierwsza cześć zajęć polegała na kameralnym spotkaniu z chemią w pracowniach: chemicznej, fizycznej i biologicznej. W ramach warsztatów uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne tj. ogrzewanie zakwaszonej mieszaniny kwasu ortoborowego i alkoholu etylowego, przeprowadzenie elektrolizy wody, czy badanie palności butanu. Po każdym wykonanym doświadczeniu, uczniowie wypełniali karty pracy, szczegółowo opisując zaobserwowane spostrzeżenia i formułowali wnioski. Wielka frajdą było rysowanie schematów doświadczeń oraz pisanie równań zachodzących reakcji chemicznych.

Spotkanie zostało zakończone pokazem efektownych eksperymentów, bogatych w efekty dźwiękowe i świetlne, który był przeprowadzony w asyście uczniów naszego gimnazjum. Młodzież była zachwycona pokazami i z zapałem włączyła się w wykonywanie doświadczeń. Z pewnością uczniowie pogłębili swoją wiedzę zakresu chemii organicznej i nieorganicznej.

Taką nietypową lekcję chemii na pewno warto powtórzyć za rok.

Koordynator przedsięwzięcia

nauczyciel chemii mgr Jolanta Wojda