Inni w naszym mieście
Program “Inni w naszym mieście” skierowany był do młodzieży gimnazjalnej interesującej się zagadnieniem wielokulturowości Warszawy. W ramach zajęć dydaktycznych i turystycznych młodzież poznawała podstawy wiedzy o kulturze, religii i zwyczajach ludzi innych wyznań i narodowości.
Główne religie to judaizm, mahometanizm i prawosławie. W trakcie realizacji projektu uczniowie zwiedzali warszawskie miejsca kultu religijnego i nekropolie. Beneficjentami projektu byli uczniowie klas pierwszych i drugich.
W szkole odbywały się spotkania z przedstawicielami różnych kultur, będące podstawą do zajęć warsztatowych oraz wycieczek.
Na zakończenie projektu odbyła się impreza interdyscyplinarna „Dzień różnych kultur”.
Inne działania:
– W ramach projektu nauczyciel historii Andrzej Szyszko przeprowadził w każdej klasie lekcje dotyczące religii (żydowskiej i muzułmańskiej), a siostra Bogna (katechetka) lekcje na temat współpracy Kościoła katolickiego z wyznawcami innych religii .
– Wycieczka do Teatru Żydowskiego na spektakl „Zaczarowany krawiec” poprzedzony słowem wstępnym o znaczeniu kultury żydowskiej wygłoszonym przez artystów teatru.
– Zwiedzanie świątyń i nekropolii poszczególnych kultur:
- wycieczka do synagogi Nożyków na Placu Grzybowskim
- kirkut,
- wycieczka do meczetu na ulicę Wiertniczą
- mizar.
– Wyjazd naukowo-turystyczny „Zaczarowany świat styku kultur”, dwudniowy obóz naukowy na Podlasiu, podczas, którego uczniowie mieli szansę poznać cztery wyznania: katolickie, prawosławne, unickie i żydowskie oraz zasady współistnienia.