Dnia 25 marca 2019 r. uczniowie klasy I a uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej z udziałem oskarżonego Misia Uszatka i poszkodowanego Renifera. Zajęcia przeprowadziła sędzia Kamila Spalińska, która zapoznała uczniów z zakresem działań sądu oraz mecenas Katarzyna  Paczuska–Tokarska. W rozprawie brał udział również sędzia Artur Grajewski jako prokurator.

Celem lekcji wychowawczej w sądzie była popularyzacja problematyki prawnej wśród uczniów, zapoznanie ich z podstawowymi zasadami rządzącymi salą sądową. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć, jak wygląda rozprawa karna, jakie role procesowe pełnią obrońca i oskarżyciel publiczny, jak zachowuje się na sali rozprawoskarżony, oraz poznać jego prawa.Mamy nadzieję, że dzięki tej lekcji uczniowie zwrócą większą uwagę na kontrolowanie swoich czynów i zachowań, gdyż spotkanie to wywarło na nich wielkie wrażenie.

Serdeczne podziękowanie składam sędzi Kamili Spalińskiej, mecenas Katarzynie Paczuskiej–Tokarskiej oraz sędziemu Arturowi Grajewskiemu za umożliwienie przeprowadzenia lekcji edukacji prawnej w Sądzie i poświęcony nam czas.

Żanetta Wośko