Filmowa lekcja historii 26.10. 2012 roku klasy 3a, 2c, 2d, 2b, 1e wybrały się do kina na film w reżyserii Renzo Martinellego pt. „ Bitwa pod Wiedniem”, który przedstawiał losy odsieczy wiedeńskiej z 12 września 1683 roku i udział w niej Jana III Sobieskiego. Głównych bohaterów zagrali polscy aktorzy: Jerzy Skolimowski ( Jan III Sobieski), Piotr Adamczyk ( Leopold I Habsburg), Alicja Bachleda – Curuś (Eleonora Maria Józefa). Jest to film dla nas ważny, ponieważ pokazuje ostatni wielki triumf husarii , która zakładała skrzydła „ dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela”. Jan III Sobieski został wychowany w przekonaniu, że Polska stanowi przedmurze chrześcijaństwa, a jej obywatele, czyli szlachta, to naród wybrany, któremu Bog powierzył misję – obronę chrześcijan przed poganami. Dlatego Sobieski po zwycięstwie wysłał papieżowi Innocentemu XI zdobyczną flagę sułtańską z listem zaczynającym się od słów „ Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!”, które są parafrazą słynnej wypowiedzi Juliusz Cezara.
Najnowsze wpisy
- TYDZIEŃ dla BEZPIECZEŃSTWA w naszej szkole 15-19 czerwca 2026r.
- Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne – Roboty w mieście Warszawa
- Piknik Rodzinny 2026 – „Rodzina, ruch i dobra zabawa!”
- Wycieczka do Torunia klas: 7b, 8a i 8b
- Jubileusz 70-lecia istnienia placówki połączony z Galą Finałową XX edycji Warszawskiego Konkursu „Warszawa da się lubić”, objętego honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola, pana Krzysztofa Strzałkowskiego.







