Lekcja o Stefanie Żeromskim w Zamku Królewskim
16 maja 2014 roku uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej, tematycznie związanej z życiem i twórczością wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego.
Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawiono autora jako osobę prywatną. Pokaz ten szybko stał się interaktywny, ponieważ uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego i rozpoznawali prezentowane slajdy. Wszyscy uświadomili sobie, że odwaga podejmowania w swej twórczości trudnych tematów przysparzała Żeromskiemu zarówno zwolenników, jak i zagorzałych wrogów. Ponadto uczniowie poznali wątki autobiograficzne i główne motywy wybranych utworów Żeromskiego.
Następnie wszyscy udali się do mieszkania Stefana Żeromskiego. Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszyły opowieści o córce pisarza – Monice Żeromskiej, która podarowała wiele eksponatów i starała się o odtworzenie rodzinnego mieszkania.
Potem uczniowie obejrzeli monodram oparty na motywach noweli Stefana Żeromskiego pt. Echa leśne. W roli generała Rozłuckiego doskonale zaprezentował się aktor scen warszawskich – Marek Bartkowicz. Znakomity warsztat aktorski zachwycił widzów, a treść wzruszyła większość odbiorców. Akcja spektaklu rozgrywała się po upadku powstania styczniowego. Polak, a jednocześnie generał rosyjski, wspominał powstańca Jana Rozłuckiego, swojego siostrzeńca, który zdezerterował z rosyjskiej armii i wstąpił do powstańczej leśnej bandy. Schwytany trafił przed sąd wojenny, w którym przewodniczył jego stryj. Sąd skazał go na karę śmierci. Ostatnim życzeniem powstańca było, żeby jego syn, Piotr, został wychowany na Polaka. Generał nie zamierzał spełnić tej prośby.