Lekcja o Stefanie Żeromskim w Zamku Królewskim

16 maja 2014 roku uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej, tematycznie związanej z życiem i twórczością wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego.

Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawiono autora  jako osobę prywatną. Pokaz ten szybko stał się interaktywny, ponieważ uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego i rozpoznawali prezentowane slajdy. Wszyscy uświadomili sobie, że odwaga podejmowania w swej twórczości  trudnych tematów przysparzała Żeromskiemu zarówno zwolenników, jak i zagorzałych wrogów. Ponadto uczniowie poznali wątki autobiograficzne i główne motywy wybranych utworów Żeromskiego.

 Następnie  wszyscy udali się do mieszkania Stefana Żeromskiego. Zwiedzaniu   ekspozycji towarzyszyły opowieści o córce pisarza – Monice Żeromskiej, która podarowała wiele eksponatów i starała się o odtworzenie rodzinnego mieszkania.  

Potem uczniowie obejrzeli monodram oparty na motywach noweli Stefana Żeromskiego pt. Echa leśne. W roli generała Rozłuckiego doskonale zaprezentował się aktor scen warszawskich – Marek Bartkowicz. Znakomity warsztat aktorski zachwycił widzów, a treść wzruszyła większość odbiorców. Akcja spektaklu rozgrywała  się po upadku powstania styczniowego. Polak, a jednocześnie generał rosyjski, wspominał powstańca Jana Rozłuckiego, swojego siostrzeńca, który zdezerterował z rosyjskiej armii i wstąpił do powstańczej leśnej bandy. Schwytany trafił przed sąd wojenny, w którym przewodniczył jego stryj. Sąd skazał go na karę śmierci. Ostatnim życzeniem powstańca było, żeby jego syn, Piotr, został wychowany na Polaka. Generał nie zamierzał spełnić tej prośby.

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content