Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia – wycieczka do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

 

Klasy 2a oraz 2b wraz z wychowawcami miały okazję  uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie .  Tematem zajęć połączonych wraz z wystawą grzybów były zasady obowiązujące w lesie podczas wycieczek i grzybobrania. Prowadzący zajęcia zwracali uwagę przede wszystkim na stosowanie w praktyce hasła – nie znasz grzyba, nie wiesz, czy jest jadalny – zostaw go w lesie. Tam na pewno będzie spełniał swoja rolę w utrzymaniu równowagi.  Uczniowie byli bardzo zainteresowani  lekcją i aktywnie w niej uczestniczyli.

Co warto zapamiętać z tej lekcji? Niektóre grzyby jadalne mają swoje sobowtóry trujące – np. borowik szlachetny i borowik szatański. Nieprawdą jest, że olszówka jest jadalna po długim gotowaniu. Proces ten niestety nie usuwa niektórych toksyn, które odkładają się w wątrobie i prowadzą stopniowo do marskości wątroby. Wnioski nasuwają się same:

* zanim staniesz się zbieraczem grzybów, poznaj je dokładnie,

 * wszystkie grzyby w swoim środowisku nie tylko są pokarmem dla zwierząt, ale utrzymują wilgoć, chronią korzenie drzew, rozkładają obumarłe szczątki roślin i zwierząt, dzięki czemu zapewniają krążenie pierwiastków w przyrodzie,

* na naszym stole są tylko dodatkiem smakowym – nie mają zbyt wielu wartości odżywczych.

Jeżeli kupujesz grzyby na bazarze – pytaj o certyfikat bezpieczeństwa. Warto rozważyć tę wiedzę , szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy grzybiarzy „ciągnie do lasu”. 

Zdjęcia, które zamieszczamy z wycieczki zostały wykonane przez uczniów klasy 2b.                                                                             

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content