Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia – wycieczka do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Klasy 2a oraz 2b wraz z wychowawcami miały okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie . Tematem zajęć połączonych wraz z wystawą grzybów były zasady obowiązujące w lesie podczas wycieczek i grzybobrania. Prowadzący zajęcia zwracali uwagę przede wszystkim na stosowanie w praktyce hasła – nie znasz grzyba, nie wiesz, czy jest jadalny – zostaw go w lesie. Tam na pewno będzie spełniał swoja rolę w utrzymaniu równowagi. Uczniowie byli bardzo zainteresowani lekcją i aktywnie w niej uczestniczyli.
Co warto zapamiętać z tej lekcji? Niektóre grzyby jadalne mają swoje sobowtóry trujące – np. borowik szlachetny i borowik szatański. Nieprawdą jest, że olszówka jest jadalna po długim gotowaniu. Proces ten niestety nie usuwa niektórych toksyn, które odkładają się w wątrobie i prowadzą stopniowo do marskości wątroby. Wnioski nasuwają się same:
* zanim staniesz się zbieraczem grzybów, poznaj je dokładnie,
* wszystkie grzyby w swoim środowisku nie tylko są pokarmem dla zwierząt, ale utrzymują wilgoć, chronią korzenie drzew, rozkładają obumarłe szczątki roślin i zwierząt, dzięki czemu zapewniają krążenie pierwiastków w przyrodzie,
* na naszym stole są tylko dodatkiem smakowym – nie mają zbyt wielu wartości odżywczych.
Jeżeli kupujesz grzyby na bazarze – pytaj o certyfikat bezpieczeństwa. Warto rozważyć tę wiedzę , szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy grzybiarzy „ciągnie do lasu”.
Zdjęcia, które zamieszczamy z wycieczki zostały wykonane przez uczniów klasy 2b.