Siatkówka

Siatkówka staje się coraz popularniejsza w świecie. Podobnie jak koszykówka powstała w Stanach Zjednoczonych, a jej twórcą był William Morgan. Gra wzbudziła duże zainteresowanie młodzieży akademickiej i szybko rozprzestrzeniała się na terenie USA. Do Europy trafiła w latach pierwszej wojny światowej za pośrednictwem instruktorów organizacji YMCA. Przyjęła się szybko w Polsce, a już w 1929 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa kraju w nowej dyscyplinie. Siatkówka sprzed osiemdziesięciu lat niewiele przypominała grę, którą dziś obserwuje się w meczach ligowych czy w transmisjach telewizyjnych z imprez międzynarodowych. “Latająca piłka”, “dłoniówka”, “przebijanka” – tak nazywano w Polsce grę-zabawę, która przeistoczyła się w dzisiejsza siatkówkę. Zasady gry były w wielu przypadkach zupełnie inne niż dziś.
Pierwszy w historii mecz siatkówki odbył się w 1896 roku w USA. Podczas tego pierwszego meczu powstała także nazwa siatkówki “volley ball”. Nazwa ta przyjęła się powszechnie, a z czasem przekształciła w jedno słowo “volleyball.
W naszej szkole na dobre siatkówka zadomowiła się od 2008, kiedy to powstały pierwsze klasy sportowe o tym profilu. Poważnym partnerem przy budowie struktur siatkówki w szkole jest współpraca z jednym z najlepszych ośrodków młodzieżowej siatkówki w kraju, zdobywcą 27 medali Mistrzostw Polski, Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym nr 6, przy ul. Rogalińskiej 2.
Także nasi uczniowie, trenując w UMKS MOS Wola, zdobywali medale Mistrzostw Mazowsza i Polski, m.in. Agnieszka Kobus, Maciej i Paweł Zackiewiczowie, Bartek Jakubski, Konrad Kostrzewa.