Wspomaganie rozwoju mowy dziecka w zaciszu domowym.

Dom rodziny jest podstawowym środowiskiem rozwoju dziecka. To rodzina ma największy wpływ na kształtowanie się mowy naszych pociech. Niezwykle ważna jest stymulacja mowy już od  początku życia,  taka stymulacja nosi nazwę „kąpiel słowna”. To my dorośli powinniśmy wprowadzać dzieci w świat mowy, opowiadać im o otaczającym nas świecie.

Należy jednak pamiętać, aby nie popełniać błędów, które niestety są przez rodziców często popełniane, a mianowicie: nie należy spieszczać słów, mówimy do dziecka poprawną polszczyzną, nie izolujmy dzieci od rówieśników oraz nie wytykajmy dzieciom błędów w wymowie za każdym razem, są to często błędy, które mieszczą się w normie rozwojowej dziecka,.

W tym miejscu przedstawię kilka wskazówek, które mogą być pomocne w rozwoju dzieci:

należy jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, mówmy do dziecka krótkimi zdaniami, aby mogło w pełni zrozumieć naszą wypowiedź oraz po to, aby dziecko samo szybciej nauczyło się, posługiwać zdaniami. Regularnie czytajmy bajki, opowiadania, wiersze, dostosujmy język czytanej książeczki do wieku, rozmawiajmy z dzieckiem o tym co przeczytaliśmy.

Śpiewajmy razem z dziećmi, dobrze sprawdzą się piosenki pokazywane. Eliminujmy z otoczenia dziecka bodźce, które niekorzystnie wpływają na układ nerwowy naszych dzieci (tablet, telefon, komputer). Pytajmy dziecko o to, jak minął mu dzień – twórzmy okazję do wypowiedzi naszych dzieci.

Pamiętajmy, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami mówienia.

Magdalena Bielecka – logopeda