W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Miasto Stołeczne Warszawa uruchomiło nową trasę spacerową – szlakiem multimedialnych „Ławeczek Chopina”. Trasa wiedzie po historycznych miejscach Warszawy,
w których zostały ustawione multimedialne „Ławeczki Chopina”. Spacer tym szlakiem i odpoczynek na ławeczkach pozwoli warszawiakom i turystom odkryć urokliwe miejsca stolicy, związane z młodością Fryderyka. Ławeczki, dzięki udźwiękowieniu, przyczyniają się do przybliżenia spacerującym muzyki Chopina. Wystarczy nacisnąć guzik, żeby ławka, niczym szafa grająca, zagrała wybrany fragment utworu.

Uczniowie naszej szkoły w październikowe piątki mieli okazję przejść trasę zwiedzając między innymi:
1. Ogród Saski – miejsce zabaw młodego F. Chopina, gdy rodzina mieszkała w Pałacu Saskim (ówczesnej siedzibie
Liceum Warszawskiego).
2. Kościół Wizytek – W czasach Chopina odbywały się tu niedzielne msze dla uczniów Liceum Warszawskiego, na których 15-letni Fryderyk Chopin, wyróżniony funkcją „organisty licejskiego”, grywał na organach.
3. Pałac Kazimierzowski – W 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie oraz, założony właśnie, Królewski Uniwersytet Warszawski. Tu, w prawej oficynie (Gmach Prorektorski), zamieszkali Chopinowie.
4. Pałac Czapskich – Rodzina Chopinów zamieszkała tu w 1827 roku, gdzie Fryderyk otrzymał, na facjatce, pokój z własnym fortepianem. W miejscu dawnego mieszkania Chopinów na drugim piętrze znajduje się dziś Salonik Chopinów – muzeum pamiątek po wielkim kompozytorze.
5. Kościół św. Krzyża – miejsce spoczynku serca kompozytora.
Można było także wysłuchać następujących melodii przy napotykanych w czasie wycieczki „Ławeczkach Chopina”:
1. Ogród Saski – NOKTURN H-dur op. 9 nr 3; 47”
2. Kosciół ss. Wizytek – LARGO Es-dur (op. posth.); 46”
3. Pałac Kazimierzowski – WALC e-moll (op. posth.); 45”
4. Kościół Świętego Krzyża – MARSZ ŻAŁOBNY z SONATY b-moll, op.35; 45”