27.01.2013 r. odbyła się wycieczka do Sejmu RP. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy
II F. Najpierw udaliśmy się pod biuro przepustek i poczekaliśmy aż nauczyciel wyrobi przepustkę. Następnie przeszliśmy do głównego budynku całego kompleksu. Przeszliśmy dość dokładną kontrolę. Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy było jedno z najważniejszych pomieszczeń w Sejmie i Senacie – Sejmowa Sala Posiedzeń. Sala ta jest miejscem posiedzeń Sejmu, Zgromadzenia Narodowego, wspólnych posiedzeń Sejmu i Senatu, a także miejscem składania przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP. Zajęliśmy miejsca siedzące i wysłuchaliśmy wykładu pana przewodnika. Na początku pan krótko nas wprowadził w historię parlamentaryzmu polskiego, a następnie przedstawił zasady funkcjonowania obu izb ustawodawczych. Dowiedzieliśmy się również, kto zajmuje jakie miejsce
i dlaczego. Zobaczyliśmy gdzie siedzi marszałek, posłowie poszczególnych ugrupowań, ministrowie, premier a także prezydent. W międzyczasie przewodnik wytłumaczył nam kto może zostać posłem,
w jakim wieku oraz jakie funkcje wykluczają się. Poruszyliśmy również kwestie momentów współdziałania Sejmu, Senatu i Prezydenta. Podczas kolejnego etapu wycieczki, klucząc licznymi korytarzami doszliśmy do głównego holu na I piętrze. Na jednej z jego ścian zobaczyliśmy ogromną tablicę upamiętniającą imiona i nazwiska byłych posłów oraz miejsca, w których zginęli podczas
II wojny światowej. W jej pobliżu znajduje się tablica upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Zaraz potem zeszliśmy na parter pięknymi, szerokimi schodami. Idąc w kierunku Sali Kolumnowej zatrzymaliśmy się przy gablotce z laskami marszałkowskimi. Pan przewodnik opowiedział o ich przeznaczeniu, wyglądzie i epokach, z których pochodziły. Następnie udaliśmy się do Sali Kolumnowej. To jedna z najpiękniejszych sal sejmowych. Nazwę swą zawdzięcza smukłym, symetrycznym kolumnom wspierającym sufit. Zwiedzanie zakończyliśmy w Korytarzu Marszałkowskim. Po jego obu stronach znajdują się sale wejścia do gabinetów prezydenta i premiera, a także czterech dużych sal – Konstytucji 3 Maja, Wojciecha Trąmpczyńskiego, Ignacego Daszyńskiego (sala prasowa) oraz Macieja Rataja.

 

 

]

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content