Wycieczka – Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

        W dniu 14.01.2016 r. odbyła się wycieczka Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”, w której wzięły udział  klasy 2b i 2f z naszego gimnazjum.

      Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili miejsca związane z młodymi ludźmi z Szarych Szeregów, którzy w czasie wojny w różny sposób walczyli z okupantem. Obejrzeli szkołę – Liceum im. Stefana Batorego, w której Alek, Rudy i Zośka pobierali naukę i należeli do drużyny harcerskiej Stara Pomarańczarnia, gdzie zdobyli wyśmienite wykształcenie i nauczyli się, jak być dobry Polakiem.  Zobaczyli miejsca związane z akcjami przeprowadzanymi  w ramach Małego Sabotaż, a potem przez Grupy Dywersyjne.  Odwiedzili dawny budynek Gestapo, w którym katowano Rudego, aby wydobyć od niego informacje o podziemnej polskiej organizacji. Przejechali trasą więźniarki transportującej Rudego z Alei Szuch na Pawiak, najstraszniejszego więzienia dawnej Polski. Poznali wszystkie szczegóły słynnej Akcji pod Arsenałem. Uczniowie odwiedzili również miejsce pochówku  bohaterów na Powązkach, gdzie uczcili ich pamięć  zapalając  znicze na grobach Alka, Rudego, Zośki i Aleksandra Kamińskiego, który uwiecznił czyny młodych bohaterów  w książce pt. „Kamienie na szaniec”.

    Wycieczka poszerzyła wiedzę uczniów dotyczącą okresu II wojny  światowej i przybliżyła postacie bohaterów opowieści Aleksandra Kamińskiego.

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content