W ramach XVI Festiwalu Nauki w sobotę 29 września 2012 roku grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. J. Wojdy, p. I. Olech – Wójcik i p. D. Kozy uczestnicząc w lekcji festiwalowej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, przeżyła niesamowitą przygodę. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi, poznanie praktycznej strony nauki oraz rozwijanie postawy badawczej poprzez udział w pokazach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych a także studentów UW. Już sam fakt przebywania na uniwersytecie był wielką atrakcją wzbudzającą ogromny zachwyt uczniów, którzy w większości byli w takim miejscu po raz pierwszy.
Wyposażeni w fartuchy, okulary ochronne, identyfikatory i programy pokazów udaliśmy się na patio wydziału, aby uczestniczyć w pokazach pirotechnicznych. Wszystkich zebranych powitali koordynatorzy tegorocznych pokazów. Następnie pracownicy naukowi oraz studenci zaprezentowali nam doświadczenia, którym towarzyszyły trzaski, grzmoty, dymy i błyski. Dzięki nim wiemy już, jak przebiega reakcja pyłu glinowego z jodem, co to jest chemiczna oranżada, lokomotywa czy błękitna butelka. Największym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty, którym towarzyszyły eksplozje. Wielkie „wow” wydobyło się z naszych gardeł, kiedy zaszła reakcja spalania wodoru w tlenie. Wykonywane doświadczenia z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.
Kolejna atrakcja czekała na wszystkich w auli. Odpowiednia sceneria, trzymająca
w napięciu muzyka sprawiały, że jeszcze bardziej zachwyciła nas ta niezwykła nauka. Spirala światła, kolorowe płomyki, morze ognia, fontanna, butle czy zorza to niektóre z eksperymentów, którym towarzyszyły barwne przemiany chemiczne, światło, płomienie, dymy, a niekiedy zapachy.
W pracowni laboratoryjnej nr 256 każdy z nas mógł sam przeprowadzić doświadczenie, wybierając z ogromnej ilości propozycji oraz wykorzystując różnorodne substancje chemiczne. Najbardziej podobały nam się: płonący banknot, ryczący miś, bijące serce, ogień bez zapałek, żyjąca piana, pisanie prądem, atrament sympatyczny i wiele innych. Z wielkim zaangażowaniem wykonywaliśmy eksperymenty, co dostarczyło nam wielu niezapomnianych przeżyć i emocji.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że świat chemii jest niezwykle fascynujący. Wkładając fartuchy i okulary ochronne mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi chemicy i „dotknąć” tej niesamowitej nauki. Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę uczestniczyć w Festiwalu Nauki za rok.
Zdjęcia z naszej „Przygody z chemią” przedstawiamy poniżej. To naprawdę niewielki wycinek tego, co działo się w sobotę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Młodzi naukowcy z Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła II

 


Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content