27 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVIII Festiwalu Nauki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Przygody z chemią”. Organizatorami wyjścia były: Pani Jolanta Wojda i Pani Izabela Olech – Wójcik. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja i upowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej nauk przyrodniczych.

Punktualnie o godzinie 10.00 pojawiliśmy się w holu głównym Wydziału Chemii UW przy ulicy Pasteura 1 w Warszawie. Każdy otrzymał identyfikator, okulary i fartuch ochronny oraz program pokazów. Tak wyposażeni udaliśmy się na patio wydziału, gdzie wszyscy goście zostali powitani przez koordynatorki festiwalu Panią dr Agnieszkę Siporską, Panią dr Iwonę Paleskę oraz Pana prof. dr hab. Krzysztofa Maksymiuka i Pana dr hab. Andrzeja Kudelskiego.

Niesamowitą atrakcję oraz zachwyt uczniów wzbudziły doświadczenia, którym towarzyszyły trzaski, grzmoty, dymy i błyski. Pracownicy naukowi oraz studenci chemii wyjaśnili wszystkim jak przebiega reakcja glinu z jodem, co to jest nitroceluloza, komin wulkaniczny jako zjawisko geograficzne, czy chemiczna oranżada. Wielkie „wow” wydobyło się z naszych gardeł, kiedy nastąpiła eksplozja ciekłego azotu po wlaniu gorącej wody. A to był dopiero początek festiwalowej przygody z chemią.

W pracowni laboratoryjnej 256, każdy mógł wykonać doświadczenie wybierając z bogatej listy 36 różnorodnych propozycji. Najciekawsze z nich to: ciecz nienewtonowska, chemiczne świetliki, ryczący miś, pulsujące serce rtęciowe, czy kobaltowe kwiatki z wykorzystaniem pierwiastków chemicznych, minerałów wody
i innych elementów, które można spotkać w przyrodzie. Niezwykły świat chemii w połączeniu ze zjawiskami spotykanymi w geografii dostarczył nam wielu niezapomnianych przeżyć i emocji, a kolejna atrakcja festiwalu czekała już w auli.

Odpowiednia sceneria, trzymająca w napięciu muzyka sprawiały,
że chemiluminescencja zachwyciła wszystkich. Morze ognia, butle, ognisty wąż, spirale, czy zorza podobały nam się najbardziej. Barwne reakcje chemiczne, światło, płomienie i dymy sprawiały, że wszyscy zgodnie stwierdzili, że świat chemii jest niezwykle fascynujący.

Warto zawsze we wrześniu uczestniczyć w Festiwalu Nauki, bo jak mówi przysłowie: „Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełniać”. Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę uczestniczyć w Festiwalu Nauki za rok. Zdjęcia z naszej „Przygody z chemią” przedstawiamy poniżej. To naprawdę niewielki wycinek tego, co działo się w sobotę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

 Młodzi naukowcy z Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła II

 

           

 

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content