Szkoła z klasą

27 października 2004 roku przystąpiliśmy do programu organizowanego przez Biuro Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą „Szkoła z klasą” . Czym mogliśmy się pochwalić przed rozpoczęciem projektu? Tak opisywaliśmy swoją szkołę w 2004 roku:

Na co kładziemy nacisk:

Ucząc młodzież chcemy, żeby opanowała ona nie tylko podstawowe wiadomości, ale zwracamy szczególną uwagę na doskonalenie następujących umiejętności:
– czytanie ze zrozumieniem, tworzenie własnych tekstów, logiczne myślenie
– posługiwanie się komputerem i wykorzystywanie INTERNETU
– matematykę traktujemy jako narzędzie w opisywaniu zjawisk ekonomicznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych; chcemy, żeby nasi absolwenci dobrze radzili w dalszych etapach edukacji oraz potrafili funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości
– komunikowanie się to kolejna umiejętność na którą kładziemy nacisk, dlatego też w ofercie edukacyjnej proponujemy naukę języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.
Ucząc nie zapominamy o wychowaniu, stąd praca nad postawami uczniów ze szczególnym uwzględnieniem wartości patriotycznych, wrażliwości społecznej, poszanowanie własnego zdrowia. Dbamy o bezpieczeństwo naszych wychowanków i współpracujemy ze społecznością lokalną.

Staramy się umożliwić uczniom wszechstronny rozwój.

Stawiamy na sport, pamiętając, że wysiłek fizyczny ma służyć zdrowiu i kształtować charakter człowieka. Gimnazjum nr 48 od 2001 roku wygrywa międzyszkolną rywalizację sportową w Dzielnicy Warszawa – Wola oraz kolejne edycje Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Nasi uczniowie dzięki medalowym pozycjom w ramach WOM startowali w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zdobywając medale i punktowane miejsca.

Jesteśmy organizatorem międzyszkolnego konkursu „Warszawa da się lubić”

Dbamy o przyjazną atmosferę i staramy się udzielać wszechstronnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz materialnej.

Osiągnąć sukces to lepiej działać, rozwijać się.

Po roku intensywnej pracy nad projektem mogliśmy dodać, że nauczyliśmy się działać jako grupa. Zintegrowaliśmy wokół szkoły nie tylko uczniów i nauczycieli – udało nam się zdobyć poparcie rodziców dla nowych projektów. Nauczyliśmy się negocjacji i mediacji; uczniowie dobrze radzący z nauką znaleźli nowe formy aktywności poznawczej. Sukcesem okazał się Festiwal Nauki – postanowiliśmy wracać do tego pomysłu w kolejnych latach. Poniższe zdjęcie przedstawia modele stawów i kości wykonanych przez uczniów w ramach festiwalu. Służą one do dzisiaj na lekcjach biologii.

Wysiłek włożony w pracę nad projektem został doceniony przez organizatorów – w 2005 roku otrzymaliśmy tytuł „Szkoły z klasą”.

Gimnazjum nr 48 ciągle pracuje na tytuł „Szkoły z klasą”

Mamy rok szkolny 2014 / 2015. Co się zmieniło w naszej szkole?. Nie zmieniły się standardy, jakie stawiamy sobie w dziedzinie edukacji i wychowania. Podnosimy poprzeczkę dla sportowców, a to dlatego, że została wybudowana nowa, dwupoziomowa hala sportowa oddana do użytku w październiku 2009 roku oraz nowe boisko, z którego nasza młodzież korzysta od października 2010 roku.

Najważniejsze jest to, że 17 października 2005 roku zostaliśmy wyróżnieni imieniem Jana Pawła II. Przesłanie naszego patrona „Wymagajcie od siebie nawet wtedy, kiedy inni od was nie wymagają” mobilizuje nas do działania.