„Warszawa da się lubić”, to projekt, który po raz szesnasty podsumowaliśmy na gali finałowej w dniu 21 marca 2019 roku w siedzibie naszej szkoły. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: pan Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz pani Ewa Nekanda-Trepka, Dyrektor Muzeum Warszawy. Tematem przewodnim konkursów oraz części artystycznej było hasło: „Legendy o Warszawie są wśród nas”.

Na konkurs plastyczny wpłynęło 80 prac od uczniów klas I – III oraz 215 prac od uczniów klas IV – VII. Do konkursu literackiego zgłosiło się 15 uczniów klas I – III oraz 49 uczniów klas IV – VII. Do kategorii multimedialnej zgłoszono 47 prac. W naszym projekcie uczestniczyli uczniowie z 18 warszawskich szkół, z czego 12 szkół przystąpiło do konkursu literackiego. Poniżej cytujemy zwycięski tekst w kategorii Małym poetą być, którego autorem jest uczeń Szkoły Podstawowej nr 386, Marek Piotrowski:

Żył raz potwór Bazyliszek,
co siał postrach wśród piwniczek.
Gród Warszawa drżał aż cały,
bo przybyszów zmieniał w kamień.
Tylko jeden śmiałek krawczyk
wziął na siebie to wyzwanie
i przechytrzył tego stwora
niosąc lustro jak tarczę na wroga.
Stwór zobaczył swe ohydne odbicie.
Ze straszliwym wrzaskiem i jękiem pożegnał się z życiem.
Odtąd nie było już grozy, strachu, wrzawy,
bo stwór ten został spalony przez mieszkańców Warszawy. 

W kategorii  Moja Legenda o Nowej Warszawie zwyciężyła uczennica  Szkoły Podstawowej nr 357 , Michalina Zdrodowska, która napisała Legendę o niebieskim gołębiu. Zachęcamy
do zapoznania się z fragmentem tej pracy:

Dawno, dawno temu (…) wykluł się gołąb koloru niebieskiego – tak niebieskiego jak niebo w słoneczne i bezchmurne dni… (tu następuje opis, w jaki sposób gołąb trafił do księcia i jak zmieniło go życie w niewoli. Książę wzywa do siebie Mędrca, który mówi:) Żywe stworzenia to nie są zabawki. One też maja uczucia i własne potrzeby. Tak jak ludzie nie chcą być więzieni. Jego nie cieszy złota klatka, w której go trzymasz. Pomyśl Panie i rozważ mą propozycję, by zwrócić mu wolność. Niech leci, gdzie go skrzydła poniosą. Wypuść go, póki nie jest za późno.
Władca posłuchał i ze łzami w oczach wypuścił gołębia. Mędrzec słyszał, jak książę cicho wyszeptał:

– Wybacz mi przyjacielu, zwracam ci wolność.

Gdy ptak wzniósł się w powietrze, popatrzył z góry na księcia i powiedział:

– Dziękuję ci, jesteś dobrym człowiekiem, Panie. W zamian za twą dobroć nigdy nie spotka ani ciebie, ani twojego ludu niewola serca.

            Od tamtego czasu książę zabronił więzić zwierzęta, a każdemu, kto je okrutnie traktował, wymierzał surową karę. Warszawskie gołębie mogły swobodnie latać nad Rynkiem Starego Miasta.

            I tak, choć na przestrzeni dziejów Warszawiacy doznali wielu krzywd i wiele razy wrogowie podnosili rękę na ich swobodę, nigdy nie ugięli karku i ich serce zawsze pozostawało wolne i dumne.

Gołąb stał się symbolem pokoju i wolności – największych wartości człowieka.”

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w konkursie. Składamy gratulacje laureatom i osobom wyróżnionym. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu „Warszawa da się lubić” za rok.

 

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content