26 września uczniowie klas II i III oglądali film Ireneusza Dobrowolskiego Sierpniowe niebo. 63 dni chwały.
W obsadzie, oprócz znanych aktorów: Krzysztofa Kolbergera, Anny Romantowskiej, Anny Nehrebeckiej, występują debiutanci: Kaja Grabowska, Michał Sękiewicz oraz raperzy z zespołu Hemp Gru: Wilku  (Robert Darkowski) i Bilon (Maciej Bilka), którzy stworzyli muzykę do filmu i wykonali utwory wykorzystane w fabule.

Akcja Sierpniowego nieba rozgrywa  się w dwóch  planach  czasowych.   Współcześnie
i w 1944 roku – tuż przed Powstaniem i w czasie jego trwania. Punktem wyjścia reminiscencji jest odnalezienie    przez    pewnego   inżyniera   nadzorującego   budowę   ludzkich  szczątków
i pamiętnika opisującego wydarzenia sprzed 69 lat.

Film ukazuje warszawiaków – cywilów i żołnierzy, połączonych mimo różnic w ocenie powstania więzami solidarności, ofiarności i patriotyzmu. Główną bohaterką czarno-białej części filmu jest siedemnastoletnia sanitariuszka Basia, która właśnie przeżywa swoją pierwszą miłość. Historię dziewczyny i jej przyjaciół przeplatają autentyczne materiały archiwalne.

W filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w czasie Powstania Warszawskiego, co stanowi dodatkową wartość filmu, który jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Swoista struktura kolażowa filmu jest atrakcyjna dla młodego odbiorcy.

materiały prasowe