W II semestrze klasy I, II i III uczestniczyły w lekcjach muzealnych w Zamku Królewskim. Tematem przewodnim dla klas II był wybitny bajkopisarz, biskup warmiński Ignacy Krasicki, uczestnik obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta oraz epoka Oświecenia. Tytuł lekcji brzmiał “I śmiech niekiedy może być nauką“, a hasło tej epoki to” uczyć bawiąc”. Podczas zwiedzania zbiorów muzealnych    Zamku  Królewskiego  mogliśmy  też  zobaczyć  tekst “Hymnu”
w oryginale. Uczniowie mogli wysłuchać bajek poety ” Mądry i głupi”, “Ptaszki w klatce” oraz “Hymnu do miłości ojczyzny”, który po dopisaniu melodii stał się hymnem Szkoły Rycerskiej. Natomiast lekcja dla klas III ” Uczony, fircyk i sarmata” została specjalnie przygotowana dla uczniów naszego gimnazjum przez Pracownię Badań Muzealnych i miała na celu powtórzenie trzech epok literackich: Renesansu, Baroku i Oświecenia oraz ich wybitnych przedstawicieli przed egzaminem gimnazjalnym w sposób miły, łatwy i przyjemny! Mogliśmy też zauważyć różnicę w strojach szlacheckich i dworskich w/w epok podczas spektaklu interdyscyplinarnego przygotowanego przez zespół aktorów Zamku Królewskiego. Każdy uczeń poznał cechy charakterystyczne fraszek, pieśni i trenów Jana Kochanowskiego, sonety J. F. Modrzewskiego i wspaniałe bajki oraz satyry Ignacego Krasickiego. Nikt już nie będzie miał problemów z rozpoznaniem autora fraszki ” Na lipę” “Gościu, siądź pod mym liściem. a odpocznij sobie…”

 

 

Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33
01-407 Warszawa

zakocha sie w warszawie na woli

Szkoła Podstawowa nr 388

im. Jana Pawła II

ul. Deotymy 25/33

01-407 Warszawa

tel/fax 22-836-03-41

22-836-37-23

e-mail: sekretariat.sp388@eduwarszawa.pl

www.sp388.com.pl

www.facebook.com/Gimnazjum48/

Skip to content